Linkedin Reklamcılığı – Linkedin’de Nasıl Reklam Verilir?

Öncelikle Linkedin reklamları niye önemli onu açıklayalım.Linkedin insanların güncel olarak kullandıkları bir platform.Bilgilerini sıklıkla güncelliyorlar ve bu bilgiler doğru bilgiler oluyor.Linkedin’de doğru bilgiler olması Facebook ve İnstagram reklamlarından daha iyi dönüşüm sağlıyor.Ulaşmanız gereken kitlelere daha kolay ulaşabiliyorsunuz.

Linkedin Reklam Modelleri

Linkedin üzerinden metin reklamları, görüntüleme esaslı/ display reklamlar, dinamik reklamlar, sponsorlu içerikler ve sponsorlu InMail oluşturabiliyorsunuz.

  • Metin reklamları, Linkedin’in en basit reklam modeli. Kısa bir metin ve tercihe bağlı olarak küçük bir fotoğraf ile bu reklamları verebiliyorsunuz. Kullanıcılar bu reklamı, ekranlarının en üst kısmında ya da sağ tarafta görüyor.
  • Görüntüleme esaslı/ display reklamlar, Linkedin’in ana içeriğinde sağ tarafta görünen standart görsel reklamlar olarak karşımıza çıkıyor.
  • Dinamik reklamlar, display reklamlar ile aynı konumda görünüyor, fakat reklamı kişiselleştirmek için kullanıcının profilinden bilgiler kullanılıyor. Örneğin; bağlantılarından birinin spesifik bir gruba katıldığını ya da belirli bir firmayı takip ettiğini aktarabiliyorlar.
  • Sponsorlu içerik, kullanıcıların düzenli yayınlarında (feed) kendiliğinden görünüyor. İşletmeler bu reklam modelini, Linkedin profillerinde ya da online’da farklı bir yerde yayınladıkları içeriği tanıtmak için kullanabiliyor.
  • Sponsorlu inmail, kişiselleştirilmiş reklamcılığı bir adım daha ileri taşıyan bir reklam modeli. Özellikle pazarlamacılara, Linkedin üzerinden farklı kullanıcılara kişiselleştirilmiş mesajlar gönderme imkanı veriyor. Hatta InMail, okunurluğun artması için kullanıcı online ve aktif olduğunda geliyor.

Nasıl Reklam Verilir?

1.Yeni bir reklam kampanyası yaratın (Create a New Ad Campaign)

Yeni Linkedin reklam kampanyası oluşturmak için https://www.linkedin.com/ads/ sayfasına gidiyoruz.Karşınıza çıkan “New Ad Campaing” ve “Start New” seçeneklerini seçiyoruz.

linkedin-reklamları

2.Hangi Dilde Reklam Vericeğinizi Seçin

Reklamımızın hangi dilde olacağını seçebiliyoruz.Linkedin, reklamları diğer dillere çevirmiyor fakat desteklediği dilleri kullanarak yazabilirsiniz.

Linkedin reklam dili

3.”Media Type” Kısmını Belirleyin

Linkedin’in, “basic”metin reklamları ve “video” reklamını içerek iki farklı medya türünden birini seçin.Videolar 30 saniye olacaktır unutmayın.

linkedin-reklam-secenekleri

4. Reklam Metnini Hazırlayın

İlk olarak insanların reklamınza tıklandığında nereye gideceğini belirleyin.Bu anasayfanız veya teklifinizin bulunduğu bir sayfa olabilir.

Ad Headline: Reklamınızın başlığı 25 karakterden fazla olmamalı.

Ad Body: Reklamlarınızın açıklaması en fazla 75 karakter olmalı.Açıklayıcı ve alakalı olmalıdır.

5.Reklamınızı Hedefleyin (Target)

Yazının başında belirttiğimiz gibi hedeflemenizin daha iyi dönüşüm sağlaması için  lokasyon, firma, iş ünvanı, okul, yetenek, grup, cinsiyet ve yaş olarak hedefleme yapabilirsiniz.

Loaction: Reklamınızın için en az bir lokasyon seçmek zorundasınız.Verilen reklama göre alakalı seçim yapmanızı tavsiye ederiz.Mesela İzmir’de yerel hizmet veren bir firmaysanız.

Company: Hedef kitleniz belirli bir firmada çalışıyorsa doğrudan onları hedefleyebilirsiniz.

Job Title: Hangi ünvana sahip olan insanalar ulaşmak istiyorsunuz?Ürününüz ünvanında CEO olan insanlarını hedeflemek ise seçmeniz çok yararlı olacaktır.

School: Linkedin’de insanların okul geçmişini hedefliyebiliyorsunuz.Örneğin İTÜ mezunları için bir ürününüz var.Yüksek dönüşüm için önemli bir konudur.

Skills: Ulaşmak istediğiniz hedef kitle belirli yeteneklere sahipse; SAP, Google Optimize… Bu yeteneklere sahip olan insanları hedefleyebilirsiniz.

Gender and Age: Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin yaşını ve cinsiyetini seçin.

6.Ödeme Şeklini Seçin (Payment Method)

Hedefleme yaptıktan sonra sizin için en uygun ödeme yöntemini seçmeniz gerekir.

-Tıklama Başına Ücretlendirme (CPC)

Reklamınıza her tıklandığında ödeme alınır.Bütçenize ve rekabet oranınıza göre bir teklif alırsınız.

-Her 1000 Görüntüleme için Ödeme (CPM)

1000 görütülenme olduğunda ödeme alınır.

7.Günlük Bütçe Belirleyin

Bir gün için reklamınıza harcanacak miktarı belirleyin.

Linkedin ulaşmak istediğiniz hedef kitlelere doğrudan sizi ulaştırabiliyor.Linkedin üzerinden verilen reklamların dönüşü fazla oluyor.

Makaleyi buradan pdf olarak indirebilirsiniz

Linkedin Reklamcılığı – Linkedin’de Nasıl Reklam Verilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir