Siteniz İçin Organik Trafik Arttırma Yöntemleri 2 – Web Site Trafik

Organik trafik arttırma yöntemlerinin 2. yazısında farklı yöntemlerden bahsedicez.Eğer Organik trafik arttırma yöntemlerinin 1. yazısını okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz.

Seo Çalışması

En etkili organik trafik arttırma yöntemleri içerisinde seonun payı tartışılmaz derecede büyüktür. Seo, bir sitenin düzenlemelerinin tamamını kapsar. İnternet sitelerinde bozuk linklerin bulunmaması, site hızının iyi olması seo uygulamaları arasındadır. Bununla birlikte doğru anahtar kelimelerin sitede doğru yerlerde kullanılması esastır.

Anahtar kelime, internet kullanıcılarının arama yaptığı sözcüklerdir. Ve her alanın belli anahtar kelimeleri bulunmaktadır. Örneğin söz konusu bir alışveriş sitesi ise, kullanıcılar belli anahtar kelimelerle istedikleri ürünlere ulaşırlar. Veya bir haber sitesi ise, kullanıcılar haberlere ilişkin belli başlı anahtar kelimelerle arama yaparlar. Yani her internet sitesinin alanına göre farklı anahtar kelimeleri vardır.

Arama motorlarında basit bir araştırma yapılarak bu anahtar kelimeler tespit edilebilir. Anahtar kelimeler sitede ilgili yerlerde kullanılabilir. Bu sayede yapılan aramalarda sitenin görüntülenme şansı yükselecektir.

Site Ziyaretçilerini İyi Tanıyın

Her site belli kitlelere hitap eder. Bir başka deyişle her sitenin farklı bir hedef kitlesi bulunmaktadır. Bu hedef kitlenin tanınması, onlara daha iyi hizmet sunmak demektir. Bu nedenle site trafiğinin nereden geldiğini bilmek zorundasınız. Ziyaretçilerinizi tanımak için Google Analytics kullanmanız tavsiye edilmektedir. Veya buna benzer platformlar sayesinde site ziyaretçilerinizi yakından tanıyabilirsiniz.

Google Analytics kullanarak ziyaretçilerinizin en çok hangi platformdan geldiğini öğrenmeniz mümkündür. Günün en çok hangi saatinde ziyaret aldığınızı da böylelikle tespit edebilirsiniz. Ayrıca sitenizde en çok hangi sayfaların ziyaret edildiği, hangi içeriklerin ilgi gördüğünü de bilirsiniz. Bu verilerden hareket ile hedef kitlenizin ilgi alanları doğrultusunda yayın yapmanız sağlanır.

İnternet Sitenizin Kolay Kullanılır Olmalı

İnternet sitelerinde aranan en önemli özelliklerden biri de kolay kullanılmasıdır. Sitede her şeyin yerli yerinde ve kolay ulaşılır olması tercih nedenidir. Özellikle bir satış siteniz varsa, bu konuda çok daha dikkatli olmanız istenir.

Ürünlerin seçilmesi, satın alınması hızlı ve kolay şekilde gerçekleşmek zorundadır. Çünkü hiç kimse satın alma sırasında donan, bekleten ve anlaşılmaz olan bir siteyle çalışmaz. Dolayısıyla internet sitenizin düzenlemesinde her şey anlaşılır ve net şekilde ayarlanmalıdır. Özellikle satış sitelerinde ödeme bölümünün kolaylığı, kullanıcıların en çok değer verdiği konudur.

Düzenli İçerik Oluşturun

İnternet sitenizin trafiğinin yüksek olmasını isterseniz, düzenli olarak içerik oluşturmalısınız. Zira yapılan araştırmalar, ziyaretçilerin en son içerik girilen tarihe dikkat ettiğini ortaya koyuyor. Uzun süre önce içerik girilen, güncellenmeyen siteler ziyaretçi trafiğine sahip olmuyorlar. Zaten güncel tutulmayan siteler de bir süre sonra arama motorları tarafından aşağılara çekiliyor.
Bu bilgiden hareketle sitenizi haftada iki veya üç kez güncellemeniz şarttır. Blog içeriklerini yenileyebilir, satış ürünlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Sürekli yeni ürünlerin veya içeriklerin paylaşıldığı siteler, ziyaretçileri memnun etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir