Siteniz İçin Organik Trafik Arttırma Yöntemleri – Web Site Trafik

Organik Trafik Arttırma Yöntemleri

Organik trafik arttırma yöntemleri çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Ayrıca günümüzde çok önemli ihtiyaçlardan birini oluşturmaktadır. Web sitesi sahipleriyle birlikte site yöneticilerinin en öncelikli hedefini site trafiğini arttırmak oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda da pek çok alanda çalışmalar yürütülür. Bunlar;

 

 – Sosyal medya platformları,

 – Ücretli reklamlar,

 – İmleme siteleri,

 – Çeşitli paylaşım platformları ve SEO gibi yöntemlerden meydana gelir.

 

 Ancak organik trafik ise orta vadede maliyeti en düşük olan kazanımlardan birini oluşturur. Haliyle böyle bir durumda organik trafik arttırma yöntemleri büyük bir önem arz eder duruma gelmektedir. Siteniz için organik trafik arttırma yolunda faydalanabileceğiniz çok çeşitli yöntemlerin varlığı söz konusudur.

Organik Trafik Arttırma Nasıl Olur?

Hazırlamış olduğunuz bir web sayfanın arama motoru sonuç sayfası sıralamasında başlarda bulunması önemlidir. Bunun için ise reklam alanında bulunması yahut organik sonuçlarda üst sıralarda kendisine yer bulması gerekmektedir. Bu hususta bahsi geçecek olan konu dikkatsizce yapılan arama motoru optimizasyonudeğildir. Yahut da daha maliyetli olan ücretli reklamlar ile alakalı olan bir durum değildir.

 

 Size ait olan İnternet sitesinin organik trafiğini arttırmak adına yalnızca zamanınızı doğru kullanarak yapabileceğiniz yöntemlerden bahsedilecektir. Esasında bu makalede bahsi geçecek konular genel olarak pek çoğunuzun bildiği konulardır. Ancak uygulamaya geçirmekte geç kaldığı durumları kapsamaktadır. Belki de uygulamakta zorlandığınız yahut iş yoğunluğu nedeniyle göz ardı ettiğiniz konulardan oluşur.

Öne Çıkan Organik Trafik Arttırma Yöntemleri

 Web sayfanızda yer alan içeriklerinizi ziyaretçiler için hazırlamaya özen gösterin. Bu organik trafik arttırma yöntemleri başında gelen en önemli konulardan birini oluşturmaktadır. Bu sayede yazmış olduğunuz içeriğinizle kimlerin ilgilendiğini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

 İdeal kullanıcı kitlenize hitap eden kaliteli eğitim içeriği oluşturmanız durumunda doğal olarak SEO’nuzu geliştirmiş olursunuz. Böylelikle ziyaretçi kitlenizin temel sorunlarına ve arama amaçlarında kullandıkları anahtar kelimelere dokunmuş olursunuz.

 

 Google gibi arama motorlarını sadece optimize etmek tek başına işe yaramaz. Böyle bir durumda sahip olacağınız anahtar kelimeler yazılmış bir yapay içerik olmaktan öteye geçemez. Web sitenize yazmış olduğunuz içeriklerinize adeta sihirli dokunuşlar yapmanız önemlidir.

Blog İçerikleriyle Ürün ve Hizmetlerinizi Çok Daha İyi İfade Etme Yoluna Gidin

Web sitenizi organik olarak arttırmanın en iyi yollarından birini hiş şüphesiz blog oluşturmak olacaktır. Bu durum web sayfanızı olduğundan çok daha derinlemesine göstermenize imkân sunar. Böylelikle sektördeki çalışmanıza odaklanmış, kişiye özel olan, optimize edilmiş bir içerik kataloğu oluşturmanız kolaylaşır.

 

 Fakat iyi yazılmamış olan ve özgün olmayan içerikler size zarar verebilir. Bunun yanında spam yahut çok ucuz ve basit içerikler de sizin için olumsuz etkiler yaratabilir. Bu durumun önüne geçebilmek adına ziyaretçi kitlenizin beğeneceği ve özgün olan içerikler hazırlamanız gerekir.

Öncü İçerikler Hazırlamaya Önem Verin

Öncü içerikler hazırlamak için özellikle sektörünüzde çalışmalar yürüten diğer kişilerin internet sitelerin ziyaret edin. Varsa blogların analizini yapmaya özen gösterin. Sonrasında ise onlarda bulunmayan nitelikte alternatif bir bakış açısıyla içerikler hazırlamayı hedefleyin.

 

Diğer bir önemli husus da her zaman yeni gelişmeleri ilk olarak siz hazırlamaya gayret edin. Doğru tercihleri yaptıktan sonra ise hazırlamış olduğunuz içeriklerin link ve yorumlar almasını sağlayın. Bu yöntem size önemli kazanımlar sağlayacaktır. Bu sayede amacınıza çok daha hızlı, başarılı ve kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün hale gelecektir.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeleri Kullanmayı Tercih Edin

Elbette yalnızca sektörünüzdeki en popüler nitelikteki anahtar kelimelere odaklanmakla yetinmemelisiniz. Vermekte olduğunuz hizmet yahut ürünleriniz için çok daha belirgin olan anahtar kelimeler kullanmaya özen göstermelisiniz. Böylece zaman içerisinde Google ve benzeri arama motorları blog sayfanızı internet sitenizi odağınız için bir hedef olarak tanımlayacaktır.

Bu durum ise arama motoru sonuç sayfasında çok daha fazla içeriğinizin görüntülenmesini artıracaktır. Böylelikle sizin için ideal niteliklere sahip müşterilerinizin sizi çok daha kolay bulmasını mümkün kılacaktır. Bu noktada uzun kuyruklu anahtar kelimeler dikkate değer bir nitelik barındırmaktadır.

uzun-kuyruklu-anahtar-kelime

Meta Düzenlemelerini İtina İle Gerçekleştirmeye Önem Verin

Meta açıklama, başlı ve URL optimize edilmiş durumdaki bir web sayfası için önemlidir. Bunun yanında blog yazısı ve internet sayfası için üç temel bileşeni oluşturmaktadır. Meta açıklama düzenlemeleri esasında oldukça kolaydır. Ancak son derece etkili bir yöntem olma özelliği barındırmaktadır.

İnternet sayfalarınızın optimize etmek için WordPress için Yoast SEO eklentisini kullanabilirsiniz. Fakat yalnızca eklentiyi eklemek ve genel ayarlarını yapmak yeterli olmaz. Eklentiyi yükleme işlemini tamamladıktan sonra sırasıyla her sayfada ayarlarını en iyi biçimde geliştirmeniz önemlidir. WordPress kullanmıyor olabilirsiniz. Bu durumda yazdığınız içerikleri herhangi bir WordPress paneli vasıtasıyla ayarlarını tamamlayıp son halini sitenize ekleyebilirsiniz.

İç Linkleme Yapmayı Kesinlikle İhmal Etmeyin

 Kaliteli bir içerik kataloğu oluşturma işlemi önemlidir. Ancak internet siteniz yahut blogunuzdaki içeriklerle alakalı sayfalara iç linkleme yapmanız size ciddi yarar sağlayacaktır. Böylelikle konuya alaka gösteren kitleleri daha alakalı içeriğe yönlendirme imkânınız söz konusudur. Bu yöntem sayesinde sitenizi ziyaret edenleri daha fazla sayfayı ziyaret etmeye teşvik edebilirsiniz.

Böylelikle ziyaretçilerinizi sitenizde çok daha uzun süre tutabilirsiniz. Böyle bir durum ise arama sıralamanızı yükseltmeye çok ciddi bir anır. Ayrıca iç bağlantıları aşırı kullanmanız diğer önemli bir husus oluşturur. Ancak gereğinden fazla iç linkleme yaparsanız da spam gibi görünmeye sebebiyet verir.

seo-iç-linkleme

Başarılı Link İnşası Nasıl Gerçekleştirilir?

Başarılı bir link inşası gerçekleştirebilmek için sosyal medya platformlarında aktif olmalısınız.

 Bunun için ise Facebook, LinkedIn, Twitter gibi sosyal medya ağlarında bir varlık oluşturmaya önem verin. Sonrasında ise önemli bir kitle oluşturmaya gayret gösterin. Bu yönde yapacağınız bütün etkinlikler adınızı ve içeriklerinizi internette yayınlayabilmenize zemin hazırlar.

İnsanların size ait içerikleri paylaşmasını kolaylaştırmak önemli bir adımdır. Bunun için de sitenize paylaşım butonları eklemelisiniz. Böylece ziyaretçilerinizi içerikleri paylaşmaya teşvik edebilirsiniz. Bu konuyla alakalı en önemli husus paylaşmaya değer nitelikte içerikler hazırlamaya önem vermenizdir.

Doğru Backlink Çalışması Yapın

Google, özellikle güvenilir sitelerden gelen backlinkleri olan sitelere öncelik verir. Müşterileri, arkadaşları, aile üyelerini, ortakları, tedarikçileri, sektör örneklerini ve arkadaş canlısı blog sahiplerinizi sitenize link vermeye teşvik edin. Gelen doğru ve kaliteli backlinklerin sayısı arttıkça siteniz arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamalarında yükseliş sağlayabilirsiniz. Ancak Google’ı itibar düşük sitelerden gelen spamvari backlinklerle kandırmaya çalışmayın. Kalitesiz backlinkler SEO çalışmanıza zarar verir. Backlink sayınızın değil kaliteli backlinklerin önemli olduğunu unutmayın.

Sosyal Medyada Aktif Olun

LinkedIn, Twitter, Facebook vb. sosyal medya ağlarında bir varlık oluşturun ve kitle oluşturmaya çalışın. Tüm bu etkinlikler adınızı ve içeriklerinizi internette yayınlamanıza yardımcı olur. İnsanların içeriğinizi paylaşmasını kolaylaştırmak için sitenize paylaşım butonları ekleyerek paylaşmaya teşvik edin. En önemlisi paylaşmaya değer içerikler hazırlayın.

Analiz Araçlarını Kullanın ve Yorumlayın

Sitenizi  ziyaret edenleri izlemek için Google Analytics gibi bir analiz aracı kullanın. Nereden geldiklerini ve hangi sayfaların daha çok trafik aldığı görebilmeniz, içeriğinizde ve hazırlayacağınız yeni içeriklerin seçiminde ince ayar yapmanızı sağlar.

Google Search Console Analizlerini Önemseyin

search konsol analiz

Yeni Google Search Console‘daki performans sekmesinden okuyucuların hangi anahtarı kelimelerini aradıklarını, sitenizdeki sayfaların ortalama konumunu, kaç kere tıklandıklarını ve tıklama ortalamasını görebilirsiniz. Ortalama konumu ve tıklama ortalaması düşük olan anahtar kelimelere göre sayfalarınızı düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda iyi performans gösteren sayfalara da ince dokunuşlar yaparak daha iyi performans almanızı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda mobil öncelikli indeksleme sonrasında sitenizin masaüstü performansı kadar mobil performansı da önemli, Google Search Console‘da bu performansları görebilir ve arttıracak çalışmalara odaklanabilirsiniz.

Organik trafik arttırma çalışmalarını yapmaya başladıktan sonra sitenizdeki gelişimi göreceksiniz. Bundan sonra ziyaretçilerinize aradıkları bilgiyi sunmanız ve sadık ziyaretçiler haline getirmek için düzenli ve sürekli olarak bu adımları uygulamaya devam etmelisiniz

Makaleyi PDF olarak aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Siteniz İçin Organik Trafik Arttırma Yöntemleri – Web Site Trafik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir